Węgierska Wiosna Ludów w Warszawie


17 marca  2012 r. (sobota), od godz. 18.00 na placu Zamkowym w Warszawie, z okazji 164 rocznicy Węgierskiej Wiosny Ludów będzie można oglądać interaktywną instalację autorstwa polsko-węgierskiej grupy artystycznej Elektro Moon Vision (Elwira Wojtunik, Popesz Csaba Láng):

Rewolucja oraz walka o wolność 1848-1849 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii Węgier, jednym z podstawowych filarów naszej narodowej tożsamości. Dla Węgrów te karty, które były zwieńczeniem procesu dążenia do narodowej samodzielności i niezawisłości w XIX wieku, były jednocześnie początkiem nowoczesnej historii Węgier, symbolem odwagi obywatelskiej, symbolem najszlachetniejszych idei patriotycznych, walki o wolność, równość i suwerenność.

 Inicjatorzy rewolucji – tzw. młodzież marcowa – za jednym zamachem stali się mężami stanu, swoimi odważnymi poczynaniami umożliwili narodziny nowoczesnego, demokratycznego państwa. Co prawda, rewolucja, która początkowo odnosiła sukcesy, podobnie jak akcje wojskowe ostatecznie upadła pod naporem przytłaczającej przewagi obcych – austriackiej oraz przez nich wezwanej rosyjskiej – armii, ale idea rewolucji i walk wolnościowych 1848-1849 roku nadal jest nośnikiem ważnego przesłania. Mówi ono o pragnieniu wolności, o miłości do ojczyzny, ofiarach poniesionych dla ogółu. Mówi również o solidarności, którą odczuliśmy właśnie od naszych najbliższych przyjaciół, czyli od Polaków. Walczący o swoją narodową niezależność Polacy, aczkolwiek nie mogli spodziewać się dla swojej sprawy bezpośrednich korzyści, masowo przystąpili do walki u boku swoich braci Węgrów. Wystarczy tu wspomnieć o generale Józefie Bemie, czy też wielotysięcznym samodzielnym polskim legionie. Uczczenie Wiosny Ludów staje się więc jakby zapowiedzią Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (23 marca).

Te wspaniałe historyczne chwile oraz solidarność między narodami pragniemy upamiętnić w szczególny sposób, spektaklem światło i muzyka w sercu Starego Miasta, na Placu Zamkowym.

Po zapadnięciu zmroku zostanie zaprezentowana interaktywna instalacja video, która przywoła historię 1848-1849 roku, jego bohaterów, jak również nastrój tamtych dni. Autorami tego projektu jest polsko-węgierska grupa artystyczna Elektro Moon Vision (Elwira Wojtunik, Popesz Csaba Láng), którzy już na wielu krajowych, jak też międzynarodowych imprezach zaprezentowali swoje prace.

Organizatorzy:

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie

Wydawnitwo RYTM

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Literatury im. Petofiego (Petőfi Irodalmi Múzeum)

[za: http://www.hunginst.pl/]