17 maja o godz. 17.00 w Katedrze Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55, Warszawa), w ramach Warszawskich Targów Książki odbędzie się spotkanie Kogo czytamy, a kogo nie…:
16.05. czwartek
Godz. 12.00
Uroczyste otwarcie IV Warszawskich Targów Książki – Stadion Narodowy
Wystąpienie dr Tibora Navracsicsa – Wicepremiera Węgier, Ministra Sprawiedliwości i Administracji Publicznej. Ogłoszenie laureata jubileuszowej Nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki na świecie.
17.05. piątek
Godz. 15.00
Gośćmi stoiska będą węgierscy poeci Gábor Zsille i Márton Falusi – Stoisko Węgierskie, nr 171/D 17, Stadion Narodowy
18.05. sobota
Godz. 12.00
Gościem stoiska będzie György Spiró – Stoisko Wydawnictwa W.A.B., Stadion Narodowy
Godz. 15.40
Komiks węgierski – spotkanie prezentujące scenę komiksową na Węgrzech – Sala konferencyjna w Galerii, Stadion Narodowy
Przedstawiciele Węgierskiego Związku Komiksowego przybliżą nam węgierski rynek komiksowy wczoraj i dziś. Opowiedzą o mało znanym w Polsce komiksie węgierskim, którego percepcja opiera się głównie na sentymencie do pozycji Tibora Horvátha publikowanych w latach 80. XX w. Udział wezmą: Bianka Zsigó, historyk sztuki, Zoltán Fritz, grafik, autor komiksów. Współorganizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Węgierski Związek Komiksowy
Godz. 16.00
Tajemnica Máraiego – spotkanie literackie, z udziałem krytyków i tłumaczek utworów pisarza – Scena główna, Kanapa Literacka, Stadion Narodowy
Sándor Márai utrzymuje rekordową pozycję w literaturze z wydanymi w Polsce 21 tomami, w tym jednym z nich, który nie ma węgierskiego odpowiednika. Podczas rozmowy zastanowimy się nad tajemnicą tego niebywałego sukcesu. Udział wezmą: Irena Makarewicz, Teresa Worowska, Marek Zagańczyk. Prowadzenie: Juliusz Kurkiewicz, krytyk literacki. Współorganizator: Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”.
Godz. 17.00
Warsztaty dla najmłodszych – nauka śpiewu metodą Zoltána Kodálya – Scena dla dzieci, Galeria, Stadion Narodowy
Warsztaty dla dzieci przygotowane w oparciu o rzadko wykorzystywaną w Polsce metodę edukacji muzycznej Zoltána Kodálya, która pozwala na poznanie i nauczenie się alfabetu muzycznego nie tylko utalentowanym i doświadczonym śpiewakom, ale także otwartym na innowacyjność entuzjastom. W końcu „śpiewać każdy może…” Prowadzenie: Joanna Maluga, dyrygent.
19.05. niedziela
Godz. 13.00
Spacer po Budapeszcie – dwugłos ilustrowany – Promocja przewodnika „Budapeszt”, wydanego nakładem ExpressMap Polska – Sala Londyn B, Stadion Narodowy
Zaktualizowane i uzupełnione wydanie praktycznego, a zarazem bardzo ciekawego bedekkera po stolicy Węgier przedstawią autorki Márta Éles oraz Monika Chojnacka. Rozmowie towarzyszy pokaz slajdów jednego z najpiękniej położonych miast na świecie.
Godz. 14.00
Herbata z poetami – Sala Londyn C, Stadion Narodowy
Dlaczego poezja węgierska jest inna, oraz na czym ta inność polega – o tym będą dyskutować dwaj poeci z Węgier, reprezentujący zupełnie inną poetykę, styl oraz światopogląd: Gábor Zsille i Ottó Tolnai. Prowadzenie: Anna Butrym, tłumacz, hungarysta.