Cześć,
Chodźcie razem ze mną na roztańczoną „Węgierską randkę”! Jeżeli nie zdążyliście obejrzeć całego odcinka albo macie ochotę na powtórkę, to zapraszam na YouTube:
.
Węgierskie Domy Tańca
Oto lista nazw i nazwisk, które wspomniałam w dzisiejszym odcinku – wraz z bardzo uproszczoną, dostosowaną do polskich głosek wymową:
- táncház [tanc-haz]
- Márta Sebestyén [marto szebeszcijn]
- Ferenc Sebő [ferenc szeby]
- Szombat esti láz [sombot eszti laz]
- Megatánc [megotanc]
Wspomnianą audycję o węgierskich Domach Tańca znajdziecie tutaj.
A jeśli zaciekawiła Was płyta Joszko Brody, nagrana wraz z węgierskimi muzykami, o której wspomniałam pod koniec odcinka, to pod poniższym linkiem znajdziecie więcej szczegółów i możliwość odsłuchania niektórych utworów: http://www.joszkobroda.pl/pl/plyty.
Książka tygodnia
W tym tygodniu polecam Wam książkę Johanny Bodor „Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem” w przekładzie Ireny Makarewicz (Świat Książki, 2016).
Johanna Bodor – wym. Joonno Bodor
Węgry tu i teraz
W nadchodzącym tygodniu zapraszam na otwarcie wystawy Shaping Hungary – Design z Węgier:
16 lutego (czwartek), godz.18.00, Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych, ul. Myśliwiecka 8, Warszawa
Zorganizowana przez Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Spraw Zagranicznych Węgier wędrowna wystawa poświęcona węgierskiej kreatywności i wzornictwu, prezentuje ich najciekawsze współczesne osiągnięcia, przedmioty i sposoby działania, które zdobyły uznanie w skali światowej i wciąż
pozostają w użyciu.
Wśród dokonań węgierskich wynalazców, projektantów i inżynierów są m. in. długopis zwany „biro” (László Bíró, 1938), kostka Rubika (Ernő Rubik, 1975) i tzw. architektura komputerowa Neumanna (János Neumann, 1945), będąca podstawą wszystkich dzisiejszych komputerów.
Wiek XXI również ubogaca nas nowymi dziełami, które zdobyły już uznanie w świecie i sprawiają, że na międzynarodowym rynku Węgrzy zyskują konkurencyjność, dzięki wzrastającemu od zmiany ustroju poziomowi kształcenia, umacniającemu się ekosystemowi przemysłu kreatywności i innowacyjności.
Wystawa zatytułowana Shaping Hungary – Design in the 21st Century Modelujące Węgry – Wzornictwo w XXI wieku prezentuje, poprzez kilkadziesiąt różnych rozmiarów dzieł, pomysły młodych węgierskich projektantów wzornictwa, wynalazców i inżynierów. W ten sposób jest ona jakby też dowodem na to, iż są oni godnymi spadkobiercami generacji fundamentalnych postaci węgierskiej kreatywności XX wieku (czynna do dnia 3 marca 2017 r.
Słówko tygodnia
A oto jak Węgrzy proszą do tańca: Szabad egy táncra? [sobod edź tancro]