Węgierska randka… z madziarskimi rasami psów (1/2)


Cześć,

Na dzisiejszej „Węgierskiej randce” towarzyszą nam kudłaci węgierscy przyjaciele. Jeżeli nie zdążyliście obejrzeć całego odcinka albo macie ochotę na powtórkę, to zapraszam na YouTube:


.

Węgierskie rasy psów (odc. ½)

Oto lista nazw, które wspomniałam w dzisiejszym odcinku – wraz z bardzo uproszczoną, dostosowaną do polskich głosek wymową:

Puli, pumi, mudi, komondor – wymawiamy tak, jak piszemy

Kuvasz [kuwos]

I obiecany link do profilu puli zwanego „Beast”, którego właścicielem jest Mark Zuckerberg.

 

Książka tygodnia

Tibor Déry „Niki, historia pewnego psa”, tłum. Marek Sadowski, Wydawnictwo Literackie 1979. Tę pozycję dostaniecie już jedynie w bibliotekach, od lat osiemdziesiątych nie wznawiano tłumaczenia „Niki”.

Tibor Déry – wym. Tibor Dijri, dla ambitnych: wymawiaj „ij” na delikatnym półuśmiechu

 

Tibor Dery Niki.Historia pewnego psa

 

Węgry tu i teraz

Zapraszam Was na stałą atrakcję – Niewidzialną wystawę, mieszczącą się w Warszawie, która zabiera nas w interaktywną podróż w ciemnościach, podczas której możemy przekonać się, jak osoby niewidome radzą sobie  w codziennych sytuacjach, posługując się wyłącznie zmysłem słuchu, węchu i  równowagi. Przewodnikami po tym świecie są osoby niewidome lub niedowidzące, prezentujące nam także przedmioty i narzędzia, których używają na co dzień.

Wystawa została wymyślona w 2007 roku w Budapeszcie, jej warszawska filia świętowała w zeszłym roku pięciolecie istnienia, zyskując już dwukrotnie tytuł Muzeum Roku w ramach konkursu Warszawiaki. Wszelkie szczegóły znajdziecie na stronie Niewidzialnej wystawy: www.niewidzialna.pl.

 

Słówko tygodnia

Oto uproszczona wymowa kilku komend, jakie możemy wydać węgierskiemu psu:

  • Hozzám [hozzam]
  • Ül [il] dla ambitnych: wymawiaj „i” gardłowo i  na delikatnym półuśmiechu
  • Jó kutya [jo kucio]

 

Anna Butrym Węgierska randka 9