Węgierska Warszawa


Od dłuższego czasu przy skwerze Hoovera w Warszawie można obejrzeć wystawę „Węgierska Warszawa”, ukazującą ślady Bratanków w stolicy Polski. Ekspozycja jest ciekawostką zarówno dla hungarofilów, jak i varsavianistów – polecam zajrzeć w te okolice przy okazj spaceru Krakowskim Przedmieściem. Jeśli jednak nie macie możliwości zjawić się tam osobiście, to wszystkie zdjęcia i opisy z wystawy są dostępne również na oficjalnej stronie projektu.

Wszelkie informacje w trzech językach (PL, HU, EN) znajdziecie na wegierskawarszawa.eu.

Węgierska Warszawa

Historia kontaktów polsko-węgierskich ma wielowiekową tradycję. Wspólni królowie i święci. Wzajemne inspiracje muzyczne i literackie. Wspólne wolnościowe cele, wspólna walka w burzliwym wieku XIX; solidarność i wsparcie okazywane i udzielane w przełomowych momentach wieku XX. W Warszawie na ślady dokumentujące przyjaźń obu narodów natykamy się szczególnie często w dzielnicy Śródmieście. Ulice i parki zdobią tablice i pomniki poświęcone wielkim Węgrom i wspólnym bohaterom – Polakom zasłużonym dla historii Węgier. Ulice, szkoły, place związane z wielkimi postaciami i wydarzeniami rozsiane są w całej Warszawie. Miejsca te są znane wielu warszawiakom, mniej natomiast, co oczywiste, wiedzą o nich mieszkańcy Budapesztu.

„Węgierska Warszawa” to wyjątkowy projekt zainicjowany i zorganizowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy, przy współpracy budapesztańskiej dzielnicy Budavár. Życzliwego wsparcia projektowi udzielił Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, patronat nad nim objął zaś Ambasador Węgier w Polsce. Organizatorzy wyrażają przekonanie, że wystawa będzie dobrze służyła wzajemnemu lepszemu poznaniu społeczności obu stolic – Warszawy i Budapesztu, wpisując się w program partnerskiej współpracy między warszawską dzielnicą Śródmieście i pierwszą dzielnicą Budapesztu – Budavár.

Wystawa podzielona jest na następujące tematy: