Węgrzy i Turniej Jednego Wiersza w SDK


W czwartek 23.04.2105 w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie o 18.30 rozpocznie się spotkanie autorskie z pisarzami z Węgier: Jánosem Csepregim, Balázsem Farkasem i Ákosem Győrffym. Organizatorzy – SDK, Węgierski Instytut Kultury oraz FISZ (Fiatal Írók Szövetsége) zapraszają tak:

Przeczytamy fragmenty najnowszych tekstów, które zostały przetłumaczone w trakcie obozu translatorskiego w Wyszehradzie, współfinansowanego przez Polsko-Węgierski Pozarządowy Program Współpracy ustanowiony przez Ministrów Spraw Zagranicznych obydwu krajów. Porozmawiamy również o najnowszej literaturze oraz jej bardziej zaangażowanych wątkach i tych trochę mniej. Ich teksty do tej pory ukazały się w „Odrze” (3/2015) i planowane są w jednym z najbliższych numerów magazynu „Wakat/Notoria”.

Po spotkaniu, które poprowadzą Monika Błaszczak i Anna Butrym (tłumaczka), zapraszamy na Turniej Jednego Wiersza (nagrody pieniężne, rzeczowe i specjalne) i koncert Łukasza Czekały (skrzypce elektryczne).

Csepregi Gyorffy Farkas SDK FISZ WIK Turniej Jednego Wiersza

János Csepregi – węgierski prozaik i poeta. Debiutował zbiorem opowiadań „Mindennapi legendák” („Codzienne historie”), a jego najnowszą książką jest powieść „Az amerikai fiú” („Amerykański chłopak”). Na co dzień zajmuje się ofiarami przemocy w rodzinie oraz szeroko pojętą działalnością społeczną. Jego utwory do tej pory przetłumaczono również na bułgarski, serbski i słowacki.

Balázs Farkas – węgierski pisarz i tłumacz, z zawodu bibliotekarz. Regularnie publikuje opowiadania, eseje i krytyki literackie w węgierskich czasopismach. Jego debiutancka powieść nosi tytuł „Nyolcasok” („Ósemki”).

Ákos Győrffy – wielokrotnie nagradzany węgierski poeta, prozaik i muzyk. Do tej pory wydał cztery tomy poetyckie oraz powieść „Haza” („Ojczyzna”). W 2014 roku został uhonorowany nagrodą im. Józsefa Attili w dziedzinie poezji. Jest m.in. współzałożycielem minimalistycznego, ambientowego zespołu Horhos.