Więcej niż solidarność


Kolejne zaproszenie dla osób przebywających w Budapeszcie, tym razem na wystawę „Więcej niż solidarność. Tysiąc lat kontaktów polsko-węgierskich”, którą oglądać można od 31 maja (wtorek), godz. 16.00 do 30 września 2011 r. (piątek) w Węgierskim Muzeum Narodowym (Budapeszt, VIII. Múzeum krt. 14-16.). Oto przedsmak tego wydarzenia:

Od 1 czerwca do końca września br. w Muzeum Narodowym w Budapeszcie będzie można zobaczyć wystawę prezentującą historię tysiącletnich kontaktów polsko-węgierskich. Ekspozycja, przygotowana z okazji następujących po sobie prezydencji w Radzie Europy – Węgier i Polski, skupiać się będzie się na kontaktach polsko-węgierskich na przestrzeni wieków, do jej głównych wątków należeć będą stosunki dynastyczne w średniowieczu, wspólne wyprawy przeciw Turkom, polskie wątki Wiosny Ludów na Węgrzech oraz pomoc udzielona polskim uchodźcom na Węgrzech podczas II. wojny światowej. Przeważającą część ekspozycji stanowić będą cenne eksponaty – pamiątki historyczne obu narodów – wybrane z kolekcji znajdujących się w różnych ośrodkach na terenie całych Węgier. Wystawie towarzyszyć będzie trzyjęzyczny katalog (w jęz. węgierskim, polskim i angielskim) oraz seria wykładów z zakresu polskiej kultury, historii i sztuki.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 31 maja 2011 r. (wtorek), o godzinie 16.00. Gości przywita László Csorba, dyrektor Węgierskiego Muzeum Narodowego. Wystawę otworzy: Gergely Prőhle, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RW, Jan Borkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Na otwarcie wystawy wstęp wolny.

Organizator wystawy: Węgierskie Muzeum Narodowe. Wystawa współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza. Wystawa realizowana przy wsparciu Parlamentu Węgierskiego, Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Ambasady RP w Budapeszcie.

[za: http://www.polinst.hu/pl/node/7303]