Kinomaniakom polecam książkę o latach 60. w kinematografii na Węgrzech, które oznaczają okres świetności kina węgierskiego – Złotą erę kina węgierskiego pod redakcją Roberta Kardzisa i Jana Topolskiego. Oto jak redaktorzy przedstawiają owoc swojej pracy:
Zamierzaliśmy stworzyć publikację, która – mimo skromnej objętości – opowie o fenomenie węgierskiego kina z dwóch punktów widzenia. Pierwszy, krytyczny, reprezentują eseje węgierskich badaczy filmu, Györgya Bárona, Gábora Gelencséra, Lóránta Stőhra i Balázsa Vargi, będące analizą istotnych dla dzieł tamtych lat aspektów politycznych, historycznych, stylistycznych czy wreszcie wpływu Nowej Fali na odradzające się kino węgierskie. Kontekst artystyczny nie był jednak jedynym, który budował legendę filmów węgierskich złotej ery. Szczególny dla Europy Środkowej czas, w jakim powstawały tamte dzieła, zwrócił naszą uwagę na aspekt społeczny, wyrażający się recepcją dokonań węgierskich reżyserów w Polsce i w Republice Czeskiej (ówczesnej Czechosłowacji).
Opowieści Jiřiego Králíka, Radima Valaka oraz Andrzeja Wernera ukazują nie tak odległy, ale trochę już zapomniany świat, w którym film potrafił być wydarzeniem nie tylko artystycznym czy intelektualnym, ale i społecznym, a nawet politycznym. Przypominają czasy, w których obecność w kinie oznaczała wręcz przyjęcie takiej czy innej postawy; mówiła wiele o świadomości widza.
Tytuł: Złota era kina węgierskiego
Redakcja: Robert Kardzis, Jan Topolski
Wydawca: Korporacja Ha!Art
Rok wydania: 2009
Oprawa: miękka
Format: 140 x 200 mm
ISBN: 9788361407492
Liczba stron: 176
Cena: 32,95 zł