Węgierski jazz w Szczecinie


Zaproszenie na koncert jazzowy:

  • Kiedy: 17 listopada (niedziela), godz. 19.00
  • Co: koncert węgierskiego saksofonisty altowego Viktora Tótha, jednego z największych nadziei jazzu węgierskiego. Artyście towarzyszą: Piotr Wojtasik trębacz jazzowy i Sylwester Ostrowski saksofonista
  • Gdzie: TRAFO-Trafostacja Sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Św. Ducha 4, Szczecin

Więcej informacji na www.trafo.org.  Wstęp na zaproszenia i wejściówki (informacje: biuro@konsulat.szczecin.pl lub management@jazzmaniaznordea.pl)

Viktor TóthWęgierski saksofonista altowy, kompozytor i band leader. Ma na swym koncie gorąco przyjęte występy zarówno w Europie, jak i USA. Współpracuje z tak znanymi muzykami jak: Hamid Drake, William Parker, Henry Franklyn czy Rob Brown. W Polsce koncertował m.in Piotrem Wojtasikiem, Johnem Betchem, Stefanem Weeke oraz grupą perkusyjną Sambal Percussion Group. Płyta kwartetu, którego jest leaderem (nagrana wraz z H.Drakem w składzie) ”Tartim” okrzyknięta została na Węgrzech ”jazzową płytą roku”. Muzyka tego młodego saksofonisty altowego zawiera w sobie brzmieniowe dziedzictwo takich gwiazd jak Charlie Parker czy John Coltrane połączone z jego indywidualnym stylem i pasją grania. Viktor grał na wielu festiwalach w Europie razem z kwartetem Road Six Sax, a od niedawna stale koncertuje z Viktor Tóth Tercett. Piękne melodie, wyraźny groove i nawiązania do tradycji acoustic i modal jazzu to ogromne atuty tej muzyki. Ciekawa propozycja zarówno dla fanów bardziej tradycyjnego jazzu, jak i tych, którzy doceniają niesamowitą muzyczną energię jazzmanów młodego pokolenia. Koncert Tego wyśmienitego węgierskiego saksofonisty, który jest nazywany jedną z największych nadziei węgierskiego jazzu.

Piotr Wojtasik. Trębacz i kompozytor Wielokrotnie nagradzany „Fryderykiem” (polskie Grammy), „Jazzowym Oscarem” (nagroda Telewizji Polskiej) w kategoriach: najlepszy polski artysta i najlepszy album jazzowy rok, oraz „Mateuszem” (nagroda Polskiego Radia). Wielokrotnie wygrywał również w dorocznych ankietach „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”, jako najpopularniejszy polski jazzman. Piotr Wojtasik nieprzerwanie od kilkunastu lat rozwija swoja karierę artystyczna nagrywając i koncertując u boku największych światowych gwiazd jazzu jak: Billy Harper, Kenny Garrett, Gary Bartz, Dave Liebman, Victor Lewis, Daniel Humier, Joachim Kuhn, Michel Donato i wielu innymi. Łącznie ma na swoim koncie nagranie ponad stu albumów muzycznych, z czego siedem pozycji stanowią jego autorskie krążki. Koncertował niemalże na wszystkich najważniejszych festiwalach i imprezach jazzowych świata od USA i Kanady poprzez scenę europejska kończąc na Japonii.

Sylwester Ostrowski. Saksofonista i animator kultury. „Muzyce powinniśmy służyć, a nie wysługiwać się nią” to motto Sylwka Ostrowskiego, którego działania na rzecz muzyki jazzowej w Szczecinie są znaczące poczynając od Zmagań Jazzowych, poprzez Akademię Sztuki aż do tych w ostatnim czasie tzn. zaproszenia do Szczecina Marka Niedźwieckiego i spełnienia jego marzenia tj. organizacji koncertu Kari Bremnes w Trafostacji Sztuki. Ma on na swoim koncie dwa krążki: „When The Groove Is Low” (2011) i ten najnowszy „Don’t Explain” (2013).

.

koncert toth 2013