10. Letni Festiwal Muzyczny w Antoninie


W dniach 5 – 19 sierpnia 2012 odbędzie się 10. Letni Festiwal Muzyczny w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Festiwal realizowany jest od dziesięciu lat w miejscu upamiętnionym dwukrotnym pobytem Fryderyka Chopina.

12 sierpnia  2012  w ramach festiwalu wystąpi węgierski duet Péter Kiss & Péter Szűcs z programem Around Bartók:

  • Zoltán Kodály – Kusiciel
  • Béla Bartók – Trzy pieśni ludowe z regionu Csík
  • Ferenc Farkas – Medytacja
  • Rezső Kókai – Cztery tańce węgierskie
  • Zoltán Kodály – Epigramm

Przerwa

  • Béla Bartók – Wieczór u Seklerów
  • Leó Weiner – Ballada
  • Béla Bartók – Mikrokosmos (wybór)
  • Ferenc Farkas – Tańce rumuńskie z regionu Bihar

 

Péter Kiss (fortepian)

Wielokrotnie koncertował w krajach Europy i za oceanem. Jako pianista realizuje się przede wszystkim na gruncie kameralistyki. Regularnie gra na festiwalach i kursach mistrzowskich organizowanych na Węgrzech. W 2007 roku z klarnecistą Csabą Klenyánem wydał pierwszą płytę nakładem Hungaroton Records. Należy do grona ambasadorów muzyki współczesnej.

Z jego nazwiskiem łączą się liczne premierowe wykonania i nagrania radiowe kameralistyki. Wielokrotnie współpracował z utytułowaną orkiestrą UMZE. Jest członkiem, prowadzonego przez Gábora Csaloga, Zespołu Ludium, który przede wszystkim koncentruje się na interpretacji utworów Györgya Kurtága. W 2010 roku z inicjatywy artysty powstało Trio Inception, którego przesłaniem jest upowszechnianie utworów kompozytorów węgierskich młodego pokolenia.

Péter Szűcs (klarnet)

Przez ostatnie kilka lat doświadczenie zawodowe na gruncie kameralistyki rozwijał koncertując z Orkiestrą Symfoniczną Węgierskiego Radia, Concerto Budapest i Orkiestrą Kameralną Weinera Susza. Ponadto pracował z wieloma znanymi dyrygentami i artystami wśród nich z Ádámem Fischerem, Vladimirem Ashkenazy, Zoltánem Razem, Klausem Thunemannem.

Dzięki zamiłowaniu do muzyki współczesnej regularnie konceruje z Orkiestrą Kameralną UMZE. Jako solista współpracuje z najważniejszymi węgierskimi festiwalami: Wiosennym i Jesiennym w Budapeszcie, Festiwalem „Muzyka Naszego Wieku”. Gości również w cyklach koncertowych na antenie węgierskiego radia. Podobnie jak Péter Kiss jest członkiem Zespołu Ludium, jak również Stowarzyszenia Muzycznego Con Spirito, którego zadaniem jest upowszechnianie twórczości kompozytorów węgierskich XXI wieku. Jest także członkiem – założycielem zespołu Dezső Oláh Septet. To jazzowe trio rozbudowane o sekcję 4 klasycznych instrumentów dętych drewnianych ma ambicję tworzenia, opartej na europejskich tradycjach, nowoczesnej, kolektywnej improwizacji muzycznej, wnosząc tym samym nowy wymiar do węgierskiego życia muzycznego.

Wiosną 2010 roku nakładem wydawnictwa EMI/Hunnia Records ukazała się pierwsza płyta CD zespołu pt. „Hungarian Dreams”.

[za: http://varso.balassiintezet.hu/index.php/pl/home-pl/7-slideshow/218-fischer]