Lewa, wspomnienie prawej


Już jutro, 9 czerwca 2011 r. (czwartek), o godz. 19.00  w Teatrze Merlin w Budapeszcie na zaproszenie Malko Teatro – Fundacji Sztuki Alternatywnej przyjedzie z monodramem wg. prozy Krystyny Kofty Teresa Stępień-Nowicka.

Monodram „Lewa, wspomnienie prawej” – Wg. K.Kofty. Spektakl przedstawia rok z życia kobiety, które zachorowała na raka piersi. W ciągu roku przeżyła mastektomię, bolesną chemioterapię i powrót do zdrowia – życia. „Chorowanie jest sztuka trudną, chorują bliscy i przyjaciele bohaterki, oni także są bohaterami tej sztuki”. Spektakl pomimo swojego tematu ma pozytywny wydźwięk. W sposób artystyczny przestrzega kobiety przed „grzechem zaniechania”. Jest to spektakl nie tylko dla kobiet, bo o kobiecie. „Grzech zaniechania” płci nie wybiera.

Monodram na podstawie książki znanej powieściopisarki i autorki sztuk scenicznych Krystyny Kofty “Lewa, wspomnienie prawej”. Prapremiera odbyła się w toruńskim Domu Muz. W roli głównej występuje aktorka Teresa Stępień – Nowicka absolwentka PWST w Krakowie wydział we Wrocławiu, związana z teatrem Wiliama Horzycy w Toruniu. Bohaterka dramatu przeżyła w ciągu jednego roku mastektomię oraz bolesną chemioterapię by szczęśliwie powrócić do zdrowia. Przez cały okres choroby prowadziła dziennik, który był scenariuszem owego monodramu. Spektakl jest wstrząsającym studium cierpienia, walki bohaterki z nowotworem, klęski – amputacja piersi i ostatecznym zwycięstwem – uratowaniem życia. Żywa, ale pozbawiona części kobiecości. Scenografia została ograniczona do minimum, jest tu tylko krzesło oraz szpitalny parawan, co zwraca szczególną uwagę widza temat monodramu. Rak piersi jest nadal tematem tabu jednak wbrew pozorom to spektakl nie tylko dla kobiet, ponieważ grzech zaniedbania dotyczy każdego z nas.

Sponsorzy : Fundacja Sztuki Alternatywnej – Malko Teatro, Ambasada RP, Instytut Polski, Samorząd Mniejszości Polskiej V. Dzielnicy Budapesztu

Bilety w cenie 1200,- i 1000,- Ft do nabycia w kasie Teatru Merlin.

Rezerwacja internetowa biletów: kovacs.andrea@merlinszinhaz.hu

Sprzedaż internetowa biletów: http://merlin.jegy.hu, www.ticketportal.hu, www.jegymester.hu

[za: http://www.polinst.hu/pl/node/7320]

 

Merlin Színház

Budapest

V. Gerlóczy u. 4.