Nadchodzące wydarzenia


Kalendarium wydarzeń na najbliższy tydzień:

2 grudnia (poniedziałek) o godz. 12 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy w Katowicach: W naszej pamięci/Emlékeinkben – „Andrzej Przewoźnik. 1963–2010. Katyń” (Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek, wstęp wolny).

Dotychczas wystawa „W naszej pamięci / Emlékeinkben” odwiedziła Warszawę, Białystok, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Poznań, a Katowice są ostatnim miastem, w którym będzie prezentowana. Będzie można ją oglądać do 17 stycznia 2014.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/178634952337151/

*

3 grudnia (wtorek), o godz. 17.00 w Katedrze Hungarystyki UW (ul. Dobra 55, sala 2.014 (II piętro, Warszawa) odbędzie się  panel dyskusyjny „Węgry, co tam się dzieje?”

Słowo wstępne – dr Iván Gyurcsík, Ambasador Węgier w Polsce. W debacie udział wezmą:

  • prof. Csaba Kiss – historyk kultury Węgier, profesor Katedry Hungarystyki
  • Grzegorz Górny – publicysta tygodnika W Sieci

Spotkanie poprowadzi Jarosław Giziński, redaktor działu zagranicznego dziennika Rzeczpospolita

Panelowi towarzyszyć będzie promocja książki „Węgry. Co tam się dzieje”, wydanej nakładem Wydawnictwa Fronda.

*

4 grudnia (środa) startuje 7. edycja Festiwalu Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata. W kategorii filmów animowanych nominowany został film węgierskiego reżysera Pétera Vácza: Królik i jeleń (Nyuszi és Őz):

Królik i Jeleń żyją szczęśliwie i beztrosko, aż do czasu, kiedy ich przyjaźń jest wystawiona na próbę przez obsesję Jelenia, by odnaleźć trzeci wymiar. Po niespodziewanym wypadku Jeleń budzi się w nowym, nieznanym mu świecie. Rozdzieleni wymiarami przyjaciele muszą odnaleźć drogę powrotną do siebie.

Więcej informacji na: www.grandoff.eu

*

5 grudnia (czwartek), o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Máriapócs – węgierska Częstochowa”, o jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Europie.

Miejsce: Muzeum Archeologiczno-Historyczne, ul. Brama Brzostowska 1, Głogów. Wystawa czynna do dnia 28 lutego 2014 r.

*

7 i 8 grudnia (sobota-niedziela) warto odwiedzić węgierskie stoiska w Arkadach Kubickiego (Zamek Królewski, Warszawa) – wśród wystawców II edycji Targów Mody MODA W MODZIE, czyli….. HUSH Warsaw pojawią się węgierscy przedstawiciele marek VIMA i URBANLEGEND.

Więcej informacji na: www.hushwarsaw.com

 .

lengyel-magyar_x18082620100310151151